You are currently viewing آموزش میکاپ | یا خودآرایی | برترین آموزشگاه دوره های آموزش گریم  (میکاپ)در تهران

آموزش میکاپ | یا خودآرایی | برترین آموزشگاه دوره های آموزش گریم (میکاپ)در تهران

آموزش میکاپ یا خودآرایی چیست؟

میکاپ در لغت به معنی ساختار یا ترکیب ساختار می باشد اما در اصطلاح عامیانه به معنی آرایش صورت یا همان خودآرایی است. آرایش در جهان قدمتی چند صد ساله دارد. به صورتی که در گذشته های دور رومیان باستان به آرایش کردن خود با موادی که از طبیعت می گرفتند می پرداختند.

آموزش میکاپ
آموزش میکاپ صورت

زیرا در گذشته مواد آرایشی به صورت کنونی موجود نبوده اند. آرایش صورت یک هنر است و به کسی که به صورت حرفه ای این کار را انجام می دهند میکاپ آرتیست می گویند. برای آن که به یک میکاپ آرتیست تبدیل شوید باید دوره های مختلف آموزش آرایش صورت را طی کنید. در ادامه به معرفی بیشتر دوره های آموزش آرایش می پردازیم.

آموزش میکاپ یا آرایش صورت چیست؟

میکاپ به مجموعه کارهایی گفته می شود که طی آن تلاش می شود عیب ها و نواقص صورت توسط رنگ ها برطرف شوند و نقاط مثبت صورت را برجسته تر و زیباتر کنند. آرایش صورت باعث می شود توسط رنگ ها صورت را شادتر و سرزنده تر می کنند. در هنر آرایش این کار به وسیله رنگ های متنوع و وسایل مختلف انجام می شود. میکاپ یا آرایش صورت نکات و باید و نباید های زیادی دارد.

اگر این نکات و اصول ها رعیت نشوند آرایش صورت نتیجه عکس می دهد. در واقع باعث افزایش عیب های صورت می شود و جلوه مصنوعی به فرد می بخشد. آرایش یک حرفه است. اگر بخواهید به نحو احسن این حرفه را یاد بگیرید و با فوت و فن های آن آشنا شوید باید نزد اساتید حرفه ای آموزش ببینید. دوره ها و کلاس های آموزشی نیز به همین دلیل برگزار می شوند. ما نیز در این مقاله به توضیح بسیاری از نکات آرایش صورت و آموزش آن می پردازیم.

ابزار و وسایل مورد نیاز برای آموزش میکاپ

طبیعتا انجام هر کاری، ابزار مخصوص به خود را دارد. آموزش میکاپ نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. برای آموزش آرایش صورت افراد باید وسایل مربوط به آرایش کردن صورت را به همراه داشته باشند تا بهتر این کار را انجام دهند. لوازم آرایش صورت بسیار هستند.

آموزش گریم صورت
آموزش گریم صورت و چهره

در دوره های آموزشی که توسط مراکز و موسسه های معتبر برگزار می شود، تمامی این وسایل به هنرجو معرفی و ارائه می شود. داشتن این وسایل برای انجام یک میکاپ بی نقص ضروری است. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین و پایه ترین ابزار های آموزش آرایش صورت می پردازیم.

پرایمر و اسپری فیکس:

هر دو این محصولات وظیفه تثبیت آرایش روی صورت به بهترین شیوه را دارند. پرایمر به عنوان زیرساز به کار می رود و منافذ پوست را بسته و از ترشح چربی اضافی جلوگیری می کند. اسپری فیکس بعد از اتمام آرایش به صورت اسپری می شود.

کرم پودر ها:

پوستی صاف و بدون لک برای داشتن یک میکاپ عالی الزامی می باشد. کرم پودر خاصیت پوشانندگی دارد و می تواند لکه های پوست را بپوشاند و پوستی صاف و درخشان ایجاد کند.

کانسیلر:

کانسیلر ها به صورت اختصاصی برای لکه های قوی، جای جوش و تیرگی زیر چشم به کار می روند.

هایلایتر:

هایلایتر وظیفه ایجاد سایه روشن روی چهره را به عهده دارد. سایه روشن باعث می شود آن قسمت از چهره برجسته تر و نمایان تر شود.

پالت کانتور:

کانتور وظیفه ایجاد سایه های تیره را در چهره به عهده دارد. قسمت هایی که کانتور می شوند کمتر به چشم می آیند.

انواع براش ها و اسفنج ها:

براش و اسفنج وظیفه پخش مواد بر روی صورت را به عهده دارند. استفاده از دست به جای براش و اسفنج توصیه نمی شود.

آشنایی با انواع پوست و چهره

یکی از مهم ترین موضوعات در میکاپ صورت شناسایی نوع پوست افراد و شکل چهره آن هاست. افراد پوست ها و چهره های متفاوتی دارند. به همین دلیل نمی توان یک نوع آرایش را برای همه ی آنها به کار برد. برای آن که میکاپ به بهترین شیوه روی صورت خود را نشان دهد باید کاملا مناسب با نوع پوست و شکل چهره انتخاب شود. در دوره های آموزشی آرایش تمامی انواع پوست ها و چهره ها به طور مفصل و حرفه ای به هنرجویان آموزش داده می شود. زیرا بخش اصلی کار میکاپ آرتیست ها شناسایی چهره افراد و نقاط ضعف آن است. انواع پوست انسان عبارتند از: چرب، خشک و ترکیبی. انواع شکل چهره نیز عبارتند از: گرد، بیضی، مربعی، قلبی و کشیده. در ادامه به نکاتی در مورد آرایش انواع پوست و چهره به طور خلاصه و مبتدی می پردازیم.

گریم صورت
گریم صورت

پوست چرب: میکاپ پوست های چرب شاید سخت تر از انواع دیگر پوست باشد. زیرا پوست این افراد با ترشح چربی باعث براق شدن زیاد پوست و پاک شدن آرایش و کرم پودر می شود. همچنین تعریق و چربی بیش از حد صورت این افراد می تواند آرایش چشم را خراب کند. برای آن که میکاپ روی پوست چرب دوام زیادی داشته باشد ابتدا باید پوست صورت توسط یک شوینده ملایم مخصوص پوست چرب شسته شود. این گونه تمامی چربی های اضافی بر روی پوست پاک می شوند. سپس باید زیرسازی مناسب انجام شود. این زیرسازی بسیار مهم است. برای زیرسازی بهتر است از یک ژل آبرسان و یک پرایمر مخصوص پوست چرب استفاده کنید. پرایمر های مخصوص اجازه نمی دهند چربی پوست باعث خراب شدن آرایش شوند. استفاده از کرم پودرها و پنکیک های فاقد چربی، خط چشم ضد آب و ریمل ضد آب برای این نوع پوست بهتر است.

پوست خشک:

پوست های خشک بسیار حساس و آسیب پذیرند. البته این به معنی نیاز نداشتن به زیرسازی نیست. همه انواع پوست به زیرسازی احتیاج دارند. پوسته پوسته شدن در این نوع صورت ها بسیار مشاهده می شود. برای میکاپ این نوع پوست استفاده از کرم مرطوب کننده، پرایمر مخصوص پوست خشک و کرم پودر های دارای چربی توصیه می شود.

پوست ترکیبی:

پوست های ترکیبی نه خیلی خشک هستند و نه خیلی چرب. این نوع پوست در ناحیه پیشانی، بینی و چانه چرب هستند و در ناحیه گونه خشک تر می باشند. این نوع پوست بهترین نوع پوست بوده و میکاپ آن نیز بسیار آسان تر است. میکاپ آرتیست ها برای آرایش این نوع پوست دستشان بسیار باز است. زیرا می توانند بدون نگرانی از طیف وسیع تری از زیرساز ها و مواد آرایشی استفاده کنند.

معرفی انواع چهره ها و ترفند های میکاپ مربوط به آن ها

چهره بیضی:

این نوع چهره از خوش فرم ترین چهره ها است. زیرا از تعادل بالایی برخوردار است. بیشتر میکاپ ها به این نوع چهره می آید. برای کانتور کردن این نوع چهره ها بهتر است از  قسمت های بالای پیشانی، شقیقه و پایین گونه استفاده کنید. قسمت های وسط پیشانی، بالای گونه و چانه را نیز می توانید هایلایتر بزنید.

چهره گرد:

این نوع افراد چهره ای دایره ای شکل دارند. با استفاده از میکاپ می توان از گردی بودن این صورت دایره ای کاست. برای این کار کافی ست که قسمت بالای پیشانی يا شقیقه، پایین گونه و فک را کانتور بزنید. سپس قسمت وسط پیشانی، زیر چشم و چانه را هایلایتر بزنید.

چهره مربعی:

در چهره های مربعی استخوان فک با استخوان پیشانی تقریبا در یک راستا قرار دارند. میکاپ مناسب می تواند از پهن بودن بیش از حد این صورت بکاهد. تنها کافی ست قسمت های اطراف صورت شامل شقیقه و استخوان فک را کانتور بزنید. هایلایتر را نیز برای قسمت های مرکزی صورت به کار ببرید.

چهره قلبی:

چهره های قلبی دارای پیشانی پهن، استخوان فک تنگ و چانه باریک هستند. میکاپ این چهره باید باعث توازن قسمت بالایی صورت با قسمت پایینی آن شود. برای این کار باید قسمت شقیقه، زیر گونه و زیر چانه را به طور کامل کانتور کنید. سپس قسمت وسط پیشانی و زیر قسمت ها را هایلایت بزنید.

چهره کشیده:

فره صورت کشیده، فرمی دراز مانند است. این نوع فرم گونه های برجسته ای ندارد. برای میکاپ این نوع صورت بهتر است از درازی صورت کاسته و آن را گرد تر نشان دهیم. برای کانتور این نوع صورت قسمت های بالای پیشانی، زیر گونه و زیر چانه را مورد توجه قرار دهید. سپس زیر چشم ها را نیز هایلایتر بزنید.

آموزش آرایش چشم

میکاپ چشم از اصلی ترین و دشوار ترین اجزای آرایش صورت می باشد. هنگامی که یک صورت را مشاهده می کنید در نگاه اول چشم ها هستند که توجه شما را جلب می کنند. اگر آرایش چشم ها نادرست باشد می تواند از زیبایی چشم ها بکاهد. اصلی ترین آموزشی  چشم های افراد فرم ها و شکل های متفاوتی دارند. برای آرایش چشم باید به فرم چشم، رنگ چشم، اندازه چشم و فاصله چشم ها توجه ویژه ای داشت. زیرا این موارد تاثیر مهمی در نوع آرایش انتخابی برای چشم دارند. برای آرایش چشم از خط چشم، پالت سایه، ریمل مژه و مژه مصنوعی استفاده می شود.

انواع فرم چشم ها عبارت است از: چشم بادامی، گرد، تک پلکی، کشیده، ریز، بیرون زده، افتاده و رو به بالا. خط چشم یکی از پرکاربرد ترین لوازم آرایش چشم است. خط چشم ها به صورت مایع و ماژیکی وجود دارند. خط چشم هم برای پلک بالایی و هم برای پلک پایینی به کار می رود. مژه ها تاثیر مستقیم در زیبایی چشم ها دارند. در مواردی که قصد استفاده از مژه مصنوعی ندارید می توانید از یک ریمل برای پرپشت کردن و بلند کردن مژه ها استفاده کنید. رنگ سایه و نحوه انجام آن روی پلک از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ سایه باید با رنگ چشم ها و سبک آرایشی مربوطه همخوانی داشته باشد. در دوره های آموزش میکاپ، نحوه آرایش انواع چشم ها به صورت کامل و حرفه ای آموزش داده می شود.

گریم یا میکاپ خشک چیست؟

گریم یا میکاپ خشک به تغیراتی گفته می شود که روی صورت جهت رفع ایرادات به کار می رود. در گریم این کار توسط سایه روشن و سایه تیره انجام می شود. به کسی که قادر است کار گریم را به صورت حرفه ای انجام دهند گریمور می گویند. گریم را اکثرا برای عروس، بازیگران سینمای و بازیگران تئاتر انجام می دهند. در گریم کردن صورت گریمور اصلا به رنگ ها و سبک آرایش کاری ندارد و تنها عیب های صورت را رفع می کند. در گریم صورت روی جزییات صورت و زوایای آن بسیار کار می شود. امروزه گریمور های حرفه ای در آموزشگاه های معتبر اقدام به آموزش میکاپ خشک می کنند. برای یادگیری گریم به صورت حرفه ای باید توسط این استادان گریم آموزش ببینید.

بازار کار میکاپ صورت

حرفه میکاپ صورت از حرفه های بسیار محبوب و پرطرفدار خانم ها می باشد. کم تر خانمی پیدا می شود که به آرایش کردن صورت خود علاقه نداشته باشد. بازار کار این حرفه بسیار خوب است اما به شرطی از مهارت لازم برخوردار باشید و در کار خود خلاقیت به خرج دهید. محل کار میکاپ آرتیست نیز در بازار کار او بسیار تاثیر دارد. محل کار باید دارای امکانات لازم برای مشتری و بهداشتی باشد. آرایشگر هایی که از لوازم باکیفیت و سالم آرایشی استفاده می کنند، کار بهتری ارائه می کنند. درنتیجه بازار کار آن ها نیز بسیار خوب است.

هزینه آموزش میکاپ

همان طور که قبلا اشاره کردیم آموزش آرایش توسط موسسه های آموزش میکاپ انجام می شود. در این آموزشگاه ها و موسسه ها میکاپ آرتیست های حرفه ای، اقدام به تدریس و آموزش آرایش صورت می کنند. برگزاری کلاس های آرایش صورت بستگی به صلاحدید آموزشگاه دارد. برخی از آموزشگاه ها این کار را در جلسه های کمتر و و برخی در جلسه های بیشتر برگزار می کنند. هزینه این کلاس ها به پارامتر های زیادی بستگی دارد. میزان حرفه ای بودن مدرس، محل آموزشگاه، میزان جلسات و نوع آموزش همگی در هزینه تمام شده نقش دارند. هرچه مدرس آموزشگاه ماهر تر و برجسته تر باشد هزینه کلاس ها نیز بالاتر می رود. هزینه کلاس های آموزش مبتدی با آموزش حرفه ای و تکمیلی بسیار متفاوت می باشد.

جمع بندی

میکاپ از با ارزش ترین و زیبا ترین هنر ها می باشد. آرایش خوب، یک صورت خوب می سازد. در نتیجه اگر قصد دارید میکاپ صورت را یاد بگیرید توصیه ما این است که زیر نظر استادان برجسته این حرفه آموزش خود را بگذرانید.