You are currently viewing درآمد تاتو آرتیست

درآمد تاتو آرتیست

درآمد تاتو آرتیست

میزان درآمد یک تاتوکار (تاتو آرتیست) چقدر است؟ شروع حرفه­ای به عنوان یک هنرمند و تاتوکار (تتو آرتیست) و دارای مدرک و مجوز، می­تواند بسیار دشوار باشد. از نظر آموزشی راه زیادی در پیش دارید و تجربه عامل مهمی در کار شما به حساب می­ آید. تمرین­ های زیاد باید جزئی از کار شما حین آموزش تاتو باشد و تمام این مواردی که گفته شد، هزینه بر است. از هزینه آموزش و مدرک گرفته تا تهیه دستگاه و ادوات مورد نیاز شما با توجه به نوسانات بازار و قیمت ارز در دایران، باید هزینه­ های زیادی پرداخت کنید. با این حال با ارائه خدمات استثنایی و داشتن سالنی مناسب و بهداشتی و یا شهرت داشتن به عنوان یک تاتوکار مستقل، مشتری برای شما فراهم خواهد کرد و تمام این هزینه­ ها به شما بر خواهد گشت. برای یافتن درآمد تاتو آرتیست (تاتوکار) در ترکیه (استانبول)، ایران، کانادا و اروپا این مقاله را بخوانید.

در ابتدا باید در نظر داشته باشید که این شغل در ایران به صورت یک شغل مستقل حمایت نمی ­شود؛ زیرا هنوز برخی از افراد دینی و سیاسی درباره تاتو بدن تناقضاتی دارند. اما در رشته­های دیگر مانند میکروبلیدینگ و میکروپیگمنشن در مطب­ها و سالن­های معتبر می­توانید مشغول به کار شوید زیرا این دو روش بیشتر از اینکه راهی برای زیبایی باشند، راه­­های درمانی هستند.

درآمدی یا حقوق که از تاتو و انواع خدمات مرتبط با آن به دست می ­آورید بسیار متنوع است. برخی از این موارد عبارت­ اند از:

عوامل موثر بر درآمد تاتو آرتیست (تاتوکار)

برخی از عوامل نیز بر قیمت و دستمزد یک تاتو تاثیر دارند، برای مثال اگر شما تاتوکار چیره دستی باشید و برای خود اسم و رسمی بهم زده باشید یا سال­ها مهارت و تجربه در این کار کسب کرده باشید، حتما کار با کیفیت­تری به مشتری عرضه خواهید کرد و قیمت شما باید نسبت به یک تازه­کار متفاوت باشد. طرح یکی از تاثیرگذارترین مواردی است که بر روی قیمت تاتو تاثیر دارد. اگر شما خود طراح باشید، هزینه ه­ای بابت طراحی طرح مورد نظر مشتری دریافت خواهید کرد. بسته به طرح و پیچیدگی آن، میزان رنگی که مصرف خواهد کرد را تخمین بزنید و اندازه طرح را در نظر بگیرید. همچنین مکانی از بدن که مشتری برای تاتو کردن انتخاب می­کند نیز مهم است؛ میزان درد در نقاط مختلف متفاوت است و زحمت بیشتری دارد، زیرا استفاده از بی حسی و الکل قبل از انجام تاتو می­تواند رنگ پذیری پوست را کاهش داده و کار شما را خراب کند. در انتها، ادوات و مواد اولیه هزینه نهایی تاتو شما را تعیین می­کند. سوزن تاتو یکبار مصرف است و برای هر مشتری باید یک سوزن جدید استفاده شود. همچنین جوهری که برای تاتو استفاده شده و سوزن در آن فرو می­رود نمی­تواند برای مشتری بعدی مورد استفاده قرار گیرد. جوهر­ها گران هستند و انواع مختلفی دارند و طیف رنگی را در برمی­گیرند. درست است که دستگاه تاتو یکبار خریداری می-شود اما هزینه تعمیرات و سرویس را در نظر بگیرید و در آخر، شما باید دستمزد هنرمندی خود را نیز دریافت کنید.

درآمد تاتو آرتیست (تاتوکار)
تاتو آرتیست

مواردی که باید یک تاتوکار اید در نظر بگیرد

تاتو شغل بسیار حساسی است. شما با پوست زنده افراد در ارتباطید و بستر کار شما پوست است. پس باید حتما به صورت تخصصی آموزش ببینید. درست است که مدرک دانشگاهی یا تخصصی در ایران برای تاتو وجود ندارد اما آموزش اساسی و مناسب درباره تاتو و کار آن وجود دارد و می­توانید بین 5 تا 10 میلیون تومان (بسته به جایی که قرار است آموزش ببینید) هزینه کنید. تمرینات زیاد و همچنین یادگیری مفید مانند یادگیری تمام اصول بهداشتی و کار با دستگاه می­تواند به کسب درآمد شما کمک کند. اگر سبک­های مختلف تاتو را یاد بگیرید مشتریان بیشتر و سلایق بیشتر نیز به سمت شما خواهد آمد. برای یادگیری بیشتر و اصولی­تر می­توانید به دوره­های آنلاین خارج از کشور مراجعه نمایید. هرجند این دوره­ها بسیار گران هستند اما می­توانید پس از یادگیری با مدرکی معتبر شروع به تدریس نمایید.

اکثر تاتو آرتیست­ها سال­های اولیه کار خود را باید به طور مستقل کار کنند و با کمبود مشتری رو به رو هستند که با تبلیغات درست در شبکه ­های اجتماعی می­توان این موضوع را حل کرد. اما ممکن است در سال­های اولیه کار خود در سالن­های زیبایی مشغول به کار شوید که در این صورت میزانی از درآمد شما به سالن­دار تعلق خواهد گرفت. همانطور که گفته شد عواملی که بر رشد دستمرد شما تاثیر دارد سال­ها تجربه و اندازه مشتریان شماست؛ البته شاید گرفتن انعام از مشتریان خوب شما نیز بتواند تاثیر گذار باشد. با کسب تجربه به عنوان یک تاتوکار و افزایش شهرت شما، مشتریان شما نیز افزایش می­یابد که بدین معنی است که تقاضا برای خدمات شما افزایش یافته است و تمام تلاش شما باید برای رسیدن به این نقطه باشد.

درآمد یک تاتو آرتیست در کشورهای مختلف

  • در آمد تاتو کار در ایران: ماهانه بیش از 10 میلیون تومان
  • در آمد تاتو کار در ترکیه: ساعتی 25 لیر
  • در آمد تاتو کار در کانادا: ساعتی 27 دلار
  • در آمد تاتو کار در آلمان: ساعتی 15 یورو

درآمد تاتو آرتیست در ترکیه

همانطور که می­دانیم تاتو در کشور­های خارجه به بخشی از مد و فشن و یا اکسسوری تبدیل شده است. دهه 90 دهه ورود تاتو به ترکیه بود. حتی تقاضا نیز کم بود و افراد زیادی جسارت تاتو زدن نداشتند. تجهیزات بسیار گران بود و پیدا کردن آنها در ترکیه بسیار دشوار بود؛ اکنون شرکت­های زیادی در ترکیه در واردات ماشین­آلات، سوزن­ها . جوهر تخصص دارند. شرایط برای هنرمندانی که می­خواهند در این کشور تاتوکار ماهری شوند به راحتی مهیا است. مانند کشورایران عوامل زیادی بر روی قیمت تاتو تاثیر می­گذارند که تعدادی را به صورت کوتاه برمی­شماریم:

  • طرح تاتو
  • رنگ تاتو
  • دستمزد تاتوکار، اینکه تازه­کار یا حرفه­ای باشد
  • شهر
  • اندازه طرح تاتو
  • وسایل مورد استفاده

قیمت گذاری­ها در ترکیه به دلیل قیمت بالای رهن و اجاره خانه مخصوصا در کلان شهر­ها است. بنابراین دستمزد تمام کار­ها مانند تاتودر کلان شهر­ها بالاست که مسانگین آن بین 100 تا 1000 لیر خواهد بود. قیمت اولیه تاتوها بین 100 تا 500 لیر خواهد بود که طرح­های کوچک با این قیمت انجام می­شود. کار­های رنگی با توجه به اینکه زمان بیشتری برای تکمیل نیاز دارند، گرانتر از تاتو­های سیاه یا خاکستری هستند. بسته به نوع کار، ممکن است هزینه­های اضافی برای پوشش خالکوبی­های قبلی و یا استتار پزشکی مثل جای اسکار یا سوختگی اعمال شود.

سخن آخر

کار یک هنرمند تاتو درک و برآورده کردن خواسته­های مشتری است. برخی از مشتریان دقیقا می­دانند که چه می­خواهند، ولی برخی از مشتریان طرحی را در نظر دارند که باید برای آنها طراحی کنید. مانند برخی از مشاوران، تاتوکاران باید شنوندگان خوبی برای این امر باشند، زیرا هر تاتو داستان خاص خودش را دارد. تاتوکار برای پیاده کردن سبک خاصی شهرت پیدا می­کنند؛ مثل کشیدن یک خط صاف، آب رنگ یا سبک رئالیسم، پس در یادگیری سبک­های مختلف کوشا باشید. صنایع دستی تاتوکارها جوهر­های متعدد، سوزن با اندازه­های مختلف و تجهیزاتی است که باید استریل شده و مطابق با مقررات بهداشتی استفاده شود. طرح­های ساده ممکن است زیر نیم ساعت و طرح­های سخت ممکن است ساعت­ها و یا روز­ها طول بکشد و البته، کلی برای شما پول می­آورد. پس باید با این موضوع که ممکن است ساعت­ها نشسته کار کنید کنار بیایید و حین کار، مدارا با مشتری را از یاد نبرید.

دیدگاهتان را بنویسید