You are currently viewing چگونه یک تاتو کار ماهر شویم؟

چگونه یک تاتو کار ماهر شویم؟

تاتو کار ماهر 

تاتو یک مهارت هنری است که می­تواند به افراد کمک کند احساس بهتری بهتری نسبت به بدن خود داشته باشند و اشتیاق درونی شما را آزاد کند. اگر مهارت­های طراحی و روحیه آزاد دارید، هنر خالکوبی می­تواند شغل مناسبی برای شما باشد و می توانید به یک تتوکار (تاتو آرتیست) حرفه ای تبدیل شوید. مانند بسیاری از مشاغل، دنبال کردن حرفه تاتو برای تبدیل به تاتو آرتیست شدن آسان نیست؛ هزینه و تعهد زمانی برای به دست آوردن شغل به عنوان یک تاتو­کار و تتو آرتیست ماهر شدن قابل توجه است، اما بازده آن پتانسیل بسیار بالایی دارد. خالکوبی یک اثر هنری است و وقتی با ظرافت انجام شود، تنها زیبایی بر پوست شما ایجاد خواهد کرد. طرح­های ایجاد شده توسط تاتوکار باطنی است زیرا این تاتو تا اخر عمر بر روی پوست شما می­ماند و یادآور لحظات تلخ و شیرین شما خواهد بود. اگر شماهم خلاق هستید و می­خواهید از خلاقیت خود به خوبی استفاده کنید، می­توانید این حرفه پر­درآمد را بیاموزید. در این مقاله، مراحل تبدیل شدن به یک تاتو­کار، ابزار­های مورد استفاده وی و راه­های گرفتن مدارک لازم برای انجام کار را به شما توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید. اگر شما هم به دنبال این هستید که  چگونه تاتو کار (تاتو آرتیست) شوید، این مقاله را از دست ندهید.

وظایف شغلی یک هنرمند تاتو

تاتوکار شما کسی است که با استفاده از سوزن و جوهر داتمی بر روی پوست شما طرح ایجاد می­کند. همراه با ارائه دادن بهترین خدمات و کیفیت تاتو به مشتری، تاتوکار باید استفاده صحیح از تجهیزات خود را درک کند. همه هنرمندان باید یک محیط استریل و بهداشتی را برای مشتریان فراهم کنند. لازم است تجهیزات را به درستی تمیز کنید، از سوزن­های جدید استفاده کنید و مطمئن شوید که فضای کار شما بتواند برای مشتری جذاب باشد و تبلیغات را فراموش نکنید.

تاتوکارها از نزدیک با مشنریان برای ایجاد طرح مورد نظر همکاری می­کنند. مشتریان ممکن است طرحی سفارشی بخواهند یا خود طرحی آماده کرده باشند. بنابراین شما باید حرفه­ای بوده و قادر به کشیدن هر طرحی باشید؛ همچنین تا جایی که امکان دارد از کپی­کردن طرح دیگران خودداری نمایید.

چگونه در5 مرحله یک تاتوکار شویم

1.      آموزش ببینید

یکی از بهترین راه­ها برای ایجاد پایه­ای قوی برای تبدیل شدن به یک تاتوکار احتیاج دارید، آموزش خالکوبی است. شما می­توانید به کلاس­های آنلاین در خارج و داخل کشور مراجعه کرده یا به کلاس حضوری بروید.

2.      عناصر طراحی اولیه را یاد بگیرید

مهم نیست که چه نوع هنرمندی می­خواهید بشوید­ و یا اینکه در چه سبکی کار کنید، باید حداقل به عناصر اولیه طراحی مسلط باشید. این مورد را می­توان با شرکت در کلاس­های طراحی، دوره­های خودآموز و یا دوره­های آنلاین فرا گرفت. یادگیری عناصر زیر بسیار مهم است:

 • خطوط
 • رنگ­ها
 • بافت
 • مقدار
 • توازن
 • اشکال
 • تضاد
 • تکرار
 • فضا
 • نزدیکی

3.      یک نمونه­کار بزرگ ایجاد کنید

شما همیشه به نمونه کار­های قوی و جدید احتیاج خواهید داشت. هملنطور که گفته شد حاداللمقدور از طرح­های دیگران استفاده نکنید. از خلاقیت خود استفاده کرده و طرح­های مخصوص خود را طراحی کنید. همچنین با یادگیری سبک­های مختلف می­توانید در طرح­های خود تنوع ایجاد کرده و آنها را جذاب­تر کنید. یک آلبوم درست کنید و طراحی و نمونه­کارهای خود را به مشتری ارائه دهید. شبکه­های اجتماعی بزرگ­ترین و بهترین بستر برای نمایش کار شما خواهند بود. از تاتو­های خود پست بگذارید، طراحی­هایتان را به مشتری ارائه دهید، حین انجام کار استوری بذارید و آدرس و اطلاعات خود را برای مشتریان به اشتراک بگذارید. بهترین کار شما متعلق به مجموعه شماست. این آثار تطبیق پذیری شما را به عنوان یک تاتوکار نشان می­دهند. طرح­های رنگارنگ و همچنین طرح­های مشکی انتخابی عالی برای مجمموعه شما خواهند بود.

4.      یک مربی مناسب پیدا کنید

مهم­ترین قسمت آموزش شما، داشتن یک مربی با تجربه و حرفه­ای است. این مربی باید به اصول آموزش مسلط باشد، نمونه کار حرفه ای و زیبا درکارنامه خود داشته باشد، صبر و حوصله کافی در آموزش به خرج دهد، مدارا کردن با مشتری و مشکلات پیش­ آمده حین کار و نحوه جلوگیری از آنها را بیاموزد، به تکنیک­ها مسلط باشد و شما را به چالش بکشد. این مربی به شما کمک می­کند تا تجربه عملی مورد نیاز را به دست آورید. ابتدا باید دوره­های تئوری شامل موارد بهداشتی و شناخت آناتومی پوست را پشت سر بگذارید. در مرحله بعد با ادوات کار، جوهر­ها و نحوه کار با دستگاه­های تاتوزنی را یاد خواهید گرفت. در مرحله بعدی بر روی پوست مصنوعی باید به شدت تمرین کرده تا تمام چالش­های کار بر روی پوست را بیاموزید. در مرحله آخر، بر روی مدل شروع به تاتوزدن می­کنید. با یک دوره کارآموزی مناسب، می­توانید تجربیات لازم برای شروع کار را به دست آورید. می­توانید روی تکنیک­های خود کار کنید و تا جایی که ممکن است تمرین کنید. به علاوه این دوره به شما کمک خواهد کرد که این حرفه را بهتر درک کنید.

5.      مدرک بگیرید

پس از رد دوره­های آموزشی و گذراندن امتحان نهایی در صورت قبولی مدرک خواهید گرفت. همانطور که گفته شد کلاس­های آنلاین در داخل و خارج است کشور موجود است اما برای مراجعه حضوری می­توانید به سازمان فنی و حرفه ای در ایران ماجعه کنید و مدرک این دوره در 186 کشور دنیا معتبر است. فراموش نکنید که یادگیری دستورالعمل­های ایمنی وبهداشت در این حرفه بسیار مهم است. همچنین پیشنهاد می­شود که در مورد بیماری­های منتقله از خون نیز اطلاعات کسب کنید. پس از کسب مدرک، به دنبال سالن زیبایی یا کلینیک زیبایی مناسب به عنوان محل کار خود بگردید یا به عنوان تاتوکار مستقل، حرفه خود را شروع کنید.

در ادامه به برخی سوالات و نکات این شغل می­پردازیم:

 • این شغل بسیار پردرآمد بوده و در حال پیشرفت است. متد­های زیبایی و درمانی این حرفه مانند میکروپیگمنشن سیر سعودی بسیار زیادی داشته و تنوع بیشتری در آینده نیز خواهد داشت.
 • دوره­های طراحی ضروری نیست، اما دوره­های آموزشی بسیار مهم است. این دوره­ها طولانی هستند و همانطور که واضح است، تاتو زدن نیز کار راحتی نیست. هر دوره شش ماه تا یک سال طول خواهد کشید.
 • برای شروع کار باید ادوات مورد نیاز را بشناسید و آنها را تهیه کنید. هرچند کمی گران است، اما ادوات خوب می­توانند یک عمر برای شما کار کنند. این وسایل شامل دستگاه­های تاتو قلم، گان و سایه زنی، جوهر تمرین و جوهر اصلی مشکی، لوله­ها، سوزن­ها، دستکش و لوازم بهداشتی می­باشد.
 • یک تاتوکار ساعات زیادی  را مجبور به کار است. بسته به طرح حتی می­تواند روز­ها طول بکشد یا کمتر از یک ساعت تمام شود.

چشم انداز حرفه­ای یک تاتوکار بسیار روشن است. با توجه به اینکه برای شروع کار باید بسیار هزینه کنید، اما وقتی کار کردن را آغاز کنید تمام هزینه­های ابتدایی شما برطرف خواهد شد. استفاده از مواد خوب و کیفیت را فراموش نکنید و همچنان به اصول بهداشتی پایبند بمانید. پیشرفت شما به مشتریان شما وابسته است، پس آنها را از دست ندهید.

آموزش تاتو برای تاتو آرتیست حرفه ای شدن

در ایران به دلیل محدودیت، مسیر رسمی برای تاتو­کار شدن وجود ندارد، اما آموزشگاه­هایی هستند که کلاس­های کارآموزی برگزار می­کنند و اگر به دنبال  کار در خارج از کشور هستید، می­توانید برای گرفتن مدرک بین­المللی از تاتو­کاران و هنرمندان برجسته یا آموزشگاه­های معروف خارجی به صورت آنلاین اقدام کنید. مسیر تبدیل شما به یک هنرمند تاتو­کار، شامل یک کارآموزی توسط یک هنرمند مسلط و برجسته می­باشد. دوره­های آموزشی برای این شغل یک مسیر حیاتی است، پس به دنبال دوره­های آموزشی مناسب باشید و هنگام ثبت نام دقت کنید. کسی که می­خواهد به شما آموزش دهد باید نمونه کار زیبا و بی نقص و مشتریانی راضی داشته باشد و بتواند شما را به چالش بکشد. اما در نهایت تمرین و تمرکز شما مهم­ترین نکته خواهد بود و به دلیل حساس بودن حرفه، یادگیری و تسلط بر آن ممکن است تا بالای شش ماه طول بکشد.

چگونه یک تاتو کار شویم
آموزش تاتو برای تاتو آرتیست حرفه ای شدن

در دوره کارآموزی، در ابتدا بیشتر وقت شما صرف یادگیری ادوات کار خواهد شد. در مرحله بعد، زمان بسیار زیادی را برای مشاهده کار و نحوه طراحی همراه استاد خود خواهید داشت و در نهایت کارآموز یاد می­گیرد چگونه با سوزن و دستگاه­ها کار کند، جوهر را مخلوط کند، از اتوکلاو استفاده کند و اقدامات بهداشتی را بیاموزد تا یک تاتو کار ماهر و حرفه ای شوید. مراحل بعدی شامل تمرین روی پوست مصنوعی یا میوه در اولویت خواهند بود. پس از تمرین و مشاهده زیاد، شاگرد قادر خواهد بود روی پوست زنده تاتو کند. کارآموزان معمولا 100 تاتو در طول دوره کارآموزی خود انجام می­دهند؛ برای این کار به مدل داوطلب احتیاج خواهند داشت زیرا دستمزدی نخواهند گرفت و معمولا فقط پول مواد اولیه توسط مشتری پرداخت می­شود. گرفتن عکس از هر تاتویی که توسط کارآموز تکمیل می­شود به او کمک خواهد کرد تا نمونه کار جمع­آوری کند و مشتریان جدید پیدا کند. پس از گذراندن زمان و تمرین مناسب، کارآموز در آزمون شرکت کرده و گواهینامه کسب می­کند. بعد از این مرحله می­تواند شروع به انجام تاتو کرده و برای هر کار دستمزد دریافت کنند.

تمرین برای تاتو کار حرفه ای شدن

تاتو شغل بسیار پر­درآمد اما پر­زحمتی است در نتیجه پشتکار و تلاش مکرر در این کار ضروری است. حتی پس از اینکه در تاتو اسم و رسم کسب کرده ومشتریان خود را پیدا کردید، باید به دنبال پیشرفت و کسب تکنیک­های بروز جدید باشید و سعی کنید در هنر خود بهترین باشید. این ویژگی­ها در هنگام ایجاد برند شخصی و شهرت بیشتر تاثیرگذار هستند، مخصوصا اگر هنرمندی مستقل یا صاحب سالن خود باشید.

وقتی صحبت از تاتو­کار حرفه­ای به میان می ­آید، بیشتر مردم به دقیق بودن و بی نقص بودن طرح روی بدن دقت دارند، اما موارد ریز­تری وجود دارد. برای مثال تاتو­کار­ها باید طرح را در نظر داشته و برای ترکیب رنگ آن برنامه ریزی کنند. باید ادوات لازم در دسترس باشد تا در صورت خراب شدن تعویض شده و نکات بهداشتی به­طور دقیق رعایت گردد. کسانی که به جزئیات توجه می­کنند مزیتی دارند که می­تواند در یادگیری به آن­ها بسیار کمک کند؛ زیرا توانایی تمرکز بر جنبه­های جزئی کار و تمایل به یادگیری بهترین روش­ها برای هر جنبه از این حرفه مهم است. این یک ” گام ” برای تبدیل شدن به یک تاتو­کار حرفه­ای نیست، اما کیفیتی است که می­تواند شانس شما برای موفقیت را افزایش دهد.

طراحی و سبک ها

در ابتدا سعی کنید عناصر اصلی طراحی گرافیک را یاد بگیرید. امروزه تاتو­کار­ها با پرینت گرفتن از طرح مورد نظر و اسپری کردن آن بر روی پوست با استفاده از جوهر خودکار، طرح را مستقیما بر روی پوست کپی می­کنند و بدین صورت در طراحی مشکلی نخواهند داشت؛ اما زیباتر و حرفه­ای تر این است که شما با طراحی مشتری را شگفت­زده کنید. چه در هنر تحصیل کرده باشید یا مهارت­های طراحی را به صورت خودآموز آموخته باشید، تسلط بر اصول طراحی اولیه بسیار مهم است. شما باید تئوری­های خط، شکل، بافت، رنگ و اندازه را بیاموزید و چگونه آنها را بر روی کاغذ اعمال کنید تا تصویر مورد نظرتان را ایجاد کنید. سپس نحوه استنسیل کرده را آموخته و سپس یاد می­گیرید که آن را روی پوست انسان طراحی کنید.

سبک­های زیادی از هنر تاتو وجود دارد که هنرمندان می­توانند در آنها تخصص داشته باشند، مانند ایزومی، انتزاعی، سیاه و خاکستری، سلتیک، خط زیبا، بیومکانیک، هایدا، سنگ­کاری، کارتونی، پرتره، ساموایی، مائوری و آبرنگ. برای اینکه تاتو کار شوید، باید در طراحی و اجرای ایده­ها برای مشتریان  انعطاف پذیر باشید به بهترین شکل عمل کنید و برای کسانی که به دنبال یک سبک خاص هستند، به آن سبک مسلط باشید تا با شنیدن درخواست مشتری غافلگیر نشوید و مشتری را مایوس کنید.

دستگاه و تجهیزات تاتو

برای شروع مسیر یک تاتو آرتیست (تاتوکار) حرفه ای شدن، شما حداقل به دو تفنگ تاتو  احتیاج خواهید داشت که شامل دستگاه اولتراسونیک، لوله و دستگیره، باند برای پیجیدن به دور تفنگ برای برطرف کردن لرزش دستگاه، سوزن استریل برای خطوط و سایه زنی، الکل ضدعفونی کننده و کاپ های کوچک انگشتی برای جوهر احتیاج خواهید داشت. قیمت دستگاه­های تاتو زیاد است و برای داشتن یک جوهر مشکی خوب با ماندگاری بالا و همچنین تنوع در رنگ جوهر­ها، باید پول زیادی خرج کنید.

دستگاه تتو شباهت زیادی به برس رنگ دارد، اما وقتی روی پوست انسان کار می­کنید، نمی­توانیدآن را به راحتی پاک کرده و از نو شروع کنید. شما باید یک متخصص بوده و به میزان کافی مهارت کسب کرده باشید؛ به همین دلیل در آکادمی­ های آموزش تاتو قبل از اینکه هنرمند روی پوست واقعی کار کند، میزان زیادی وقت صرف تمرین روی پوست مصنوعی می­کند. هر چه این تمرین تکرار شود، میزان خطا روی پوست واقعی کاهش پیدا می­کند. هدف این است که به همان اندازه که در استفاده از یک خودکار راحت هستید، با دستگاه­های تاتو نیز راحت و روان باشید. به شما آموزش داده خواهد شد که یک دستگاه چگونه کار می­کند و چگونه می­توان مشکلات آن را حین کار برطرف کرد. یکی از مهم­ترین نکات، میزان ورود سوزن به پوست است؛ اگر خیلی عمیق باشد باعث خونریزی و کثیف شدن کار می­شود و اگر خیلی سطحی باشد، جوهر به پوست جذب نمی­شود. اگر خطایی در دستگاه وجود داشته باشد، نمی­توان آن را نادیده گرفت زیرا این خطا در پوست مشتری و طراحی شما نتیجه خواهد داشت. شما باید دقیقا بدانید چگونه با دستگاه کار کنید و چه مشکلاتی ممکن است وجود داشته باشد و بتوانید از آن جلوگیری کنید.

نمونه کارهای تاتو

یک نمونه کار هنری یکی از مهم­ترین ابزار­ها برای جذب مشتری است. این کار به مشتریان احتمالی این اجازه را خواهد داد که سبک و طراحی شما را دیده و بهترین کار شما را مد نظر قرار داده و از شما درخواست خدمات کنند. برای این کار می­توانید از طراحی­های شخصی خود یک آلبوم درست کنید و در اختیار مشتری قرار دهید. شبکه­های اجتماعی بهترین بستر برای نمایش کار و هنر شما هستند. می­توانید حین کار از خود ویدئو تهیه کرده و به مخاطبان خود نشان دهید. حتی می­توانید محل کار و سالن خود را به نمایش بگذارید تا مشتریان از آلوده نبودن کار شما اطمینان حاصل کنند. با این کار تبلیغات گسترده­ای در این بستر با دیگر مشاغل و همکاران خود نیز می­توان انجام داد. از کپی کردن طرح دیگر تاتو­کار­ها تا جایی که ممکن است بپرهیزید. برای اینکه طرح های شما نیز مورد سوء استفاده قرار نگیرد، می­توانید از یک لوگو برای نشان دادن مالکیت طرح استفاده کنید. می­توانید معنی طرح­هایی که به مشتری ارائه می دهید را به خاطر بسپارید. این کار بسیار تاثیر گذار خواهد بود زیرا مشتریان معنی طرحی را که تا اخر عمر قرار است بر روی پوست آنها قرار بگیرد را خواهند فهمید.

پیدا کردن سبک خاص بسیار مهم است، اما این نباید بدین معنا باشد که شما از تاتو طرح­ها و سبک­های دیگر خودداری کنید. مشتری مدار باشید و خود را با ترند­ها بروز نگه دارید. نکات بهداشتی را رعایت کنید و اگر مشتری نسبت به درد و سوزش واکنش شدید داشت، با او مدارا کنید. از معرفی کردن پماد­های بی حسی موضعی خودداری کنید زیرا میزان رنگ پذیری پوست را کاهش خواهند داد. تاتو و خالکوبی به عنوان یک هنر مدرن پذیرفته شده و تکنیک­ها و سبک­های مخصوص خود را دارد که در حال گسترش هستند؛ به گونه­ای که تاتو بخشی از مد و فشن هم محسوب می­شود. از پیشنهادات ما به شما این است که برای بهبود مهارت­های هنری خود می­توانید در کلاس­های طراحی شرکت کنید. تاتو­کارها باید در طراحی، به ویژه هنر خط ماهر باشند. البته این یادگیری کاملا اختیاری است و می­توانید از این مرحله گذر کنید، اما بیشتر تاتو­کار­های حرفه­ای از طراحی فوق­العاده برخوردارند و این موضوع در این حرفه بسیار تاثیرگذار است. یکی دیگر از کارهای تاثیر گذار برای شروع، این است که مجموعه هنری خود را بسازید یا به زبان ساده ­تر، سبک خاص خود را پیدا کنید. این کار به شما کمک می­کند تا کارآموزی راحت­تری را بگذرانید و نمره­های بهتری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید